Blog

19 stycznia 2023

Serwery Dell R660, R760, R860, R960 – Nowa 16 Generacja Serwerów Dell

Serwery Dell 16 generacji – nowości Dell

Firma Dell Technologies to lider innowacji sięgający w swoich produktach po najnowsze rozwiązania. W styczniu 2023 roku nastąpiła premiera najnowszej, 16 generacji serwerów nazwanych PowerEdge .Next, zbudowanej w oparciu o procesory nowej generacji Intel i AMD.

Serwery Dell z procesorem Intel Xeon

Procesory Intel Xeon to czwarta generacja (Sapphire Rapids) wykorzystująca do 60 rdzeni (120 wątków). Nowy Intel Xeon to także 50% wzrostu wydajności w stosunku do poprzedniej generacji Ice Lake. Procesory Intel Xeon umożliwiają budowanie wydajnych serwerów wyposażonych w cztery procesory. 

Sewery Dell z procesorem Intel EPYC

Procesory AMD EPYC czwartej generacji (Genoa) to natomiast litografia 5nm i 96 rdzeni zbudowanych w architekturze ZEN4. To także do 50% wyższa wydajność obliczeniowa w przeliczeniu na jeden wat.

Co nowego w 16 generacji Serwerów Dell PowerEdge?

Standard PCIe piątej generacji

Atutem serwerów PowerEdge .Next to wykorzystanie standardu PCIe piątej generacji. PCIe 5.0 to dwukrotnie większa przepustowość niż PCIe 4.0. Dzięki temu serwery Dell Technologies mogą stawić czoło różnym obciążeniom równocześnie z minimalnym opóźnieniem.PCIe 5.0 to także lepsze wykorzystanie dysków NVMe, akceleratorów GPU oraz kart sieciowych.

Pamięć RAM DDR5

Nowe serwery Dell Technologies 16 generacji to także nowa pamięć DDR5, która oferuje dwukrotnie większą przepustowość niż DDR4. Pamięci operacyjne DDR5 oferują wiele korzyści, w tym maksymalną prędkość (4800MT/s), bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni, niższe zużycie energii oraz dodatkowe czujniki temperatury.

Procesory Intel Xeon Sapphire Rapids I AMD EPYC Genoa 

Dla procesorów Intel Xeon Sapphire Rapids przekłada się to na możliwość instalacji 32 kości pamięci w układach dwuprocesorowych (16 kości w rozwiązaniach jednoprocesorowych).

Dla procesorów AMD EPYC Genoa to odpowiednio 24 kości pamięci w układach dwuprocesorowych oraz 12 w jednoprocesorowych.

Nowa obudowa dysków NVMe

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem jest nowa obudowa dysków NVMe o nazwie E3.S. Jest to nowy standard utworzony w celu optymalizacji projektów związanych z pamięciami SSD NVMe. Chodzi o to, by zastosować bardziej wydajne interfejsy oparte na PCIe 5.0 oraz zastąpić obudowy 2.5″/U.2. W rezultacie udało się poprawić jakość sygnałów wysokiej częstotliwości oraz zwiększyć dostępność linii PCIe. E3.S to także zwiększenie upakowania. 

Nowy kontroler BOSS-N1

Firma Dell Technologies w szesnastej generacji przedstawia innowacyjne rozwiązanie w postaci kontrolera BOSS-N1, który jest odpowiedzią na potrzebę uruchomienia systemu operacyjnego z dysku, który nie zajmuje miejsca na dyskach przeznaczonych na dane. Kontroler BOSS-N1 jest ulepszoną wersją kontrolerów BOSS S1 i S2 z generacji 15 serwerów Dell. W tym przypadku firma Dell Technologies wykorzystała w kontrolerze BOSS jeden lub dwa dyski M.2 NVMe. Dwa dyski będą działać w RAID1, a jeden w RAID0. Rozwiązanie to spełnia wymogi Root of Trust, umożliwiając start systemu tylko z wykorzystaniem UEFI. Ofertowana pojemność jednego dysku to 480GB lub 960GB.

Pamięć masowa zwiększa szybkość

Jeśli chodzi o pamięć masową, Dell Technologies przedstawia również nowości. Jest to nowa rodzina kontrolerów PERC, które oferują dwa razy większą wydajność niż kontrolery PERC11 oraz cztery razy większą niż PERC10. Nowa rodzina będzie obsługiwać interfejsy SAS4 (24G SAS4), SATA oraz NVMe. Korzystając z interfejsu PCIe 5.0, będzie możliwe podłączenie 16 urządzeń do jednego kontrolera. 

Serwery Dell .Next – podsumowanie

PoweEdge .Next jest krokiem w przyszłość dla obciążeń AI/ML. Akceleratory GPU wspomagają obliczenia w rozwiązniach HPC, VDI, przetwarzania danych. Dell Technologies oferuje tutaj sprawdzone rozwiązania w oparciu o karty takich marek jak Nvidia, AMD, Intel.

Kontroler zarządzania serwerem iDRAC9 jest przygotowany na wszystkie nowe elementy, które pojawią się wraz z szesnastą generacją serwerów PowerEdge .Next.

Dell Technologies, jako lider w branży IT, wciąż inwestuje w nowe technologie i rozwiązania, aby zwiększyć wydajność swoich produktów i spełnić potrzeby swoich Klientów. Serwery PowerEdge .Next 16 generacji są przykładem jak innowacyjne rozwiązania umożliwiają Klientom Dell Technologies zwiększenie wydajności i zmniejszenie opóźnień w nowoczesnych wdrożeniach. 

Procesory Intel Xeon Sapphire Rapids są wykorzystywane w nowych modelach serwerów PowerEdge 16 generacji takich jak: R660, R760, R760xd2, R760xs, R660xs, R760xa, R860, R960.

AMD EPYC czwartej generacji to zaś modele serwerów R6625, R6615, R7625, R7615.

Skonfiguruj swój serwer na www.premiumserwer.pl